Începând cu 1 iulie și până pe 30 septembrie, cei care comercializează benzină și motorină către clienții finali și care acordă o reducere de preț de 0,5 lei/litru, inclusiv TVA, la prețul de vânzare, beneficiază de o compensare de 25 bani/litru de la buget – prevede un proiect de OUG pregătit de autorităţi.

Proiectul mai prevede sanţiuni dure pentru revânzarea carburanților cumpărați cu reducere şi pentru creșterile nejustificate a prețului la carburant în aceeași perioadă de referință.

În cazul acordării reducerii de preț prevăzute, aceasta se va evidenția distinct pe documentele fiscale aferente vânzărilor, bonuri fiscale și/sau facturi. De asemenea, 25 de bani reprezintă subvenție legată de preț și se include în baza de impozitare a TVA.

Ministrul Energiei a explicat cum va funcționa mecanismul.

„Cei 25 de bani fiind reducere comercială este deductibilă. Prin codul fiscal orice reducere comercială este deductibilă, deci au un avantaj fiscal suplimentar pe lângă recuperarea celor 25 de bani care vin de la bugetul de stat. Recuperarea se va face de la bugetul de stat. În declarația fiscală este o rubrică separată, va fi modificată declarația fiscală și nu va trebui să primească bani sau să dea bani.”, a spus marți ministrul Virgil Popescu.

 

Bineînteles, pentru punerea în aplicare a acestor prevederi, ANAF va trebui să aprobe o declaraţie pe care operatorii vor trebui să o depună până la data de 25 a lunii următoare celei în care s-a acordat reducerea și reprezintă și cerere de restituire.

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a declarat pentru Digi24 că benzinăriile vor aplica ordonanța privind reducerea prețului la carburanți cu 50 de bani pe litru și că România va avea astfel cel mai mic preț din UE, după Ungaria.

„Sunt convins că marile lanţuri de benzinării vor aplica ordonanţa. Sunt, de asemenea, convins că peste 80-90 la sută din piaţă va aplica această ordonanţă şi eu cred că românii vor vedea pe totemul staţiilor de benzină această reducere. Ceea ce este foarte important: va plasa România, practic, după Ungaria, care are un preţ doar pentru piaţa internă plafonat la un preţ foarte mic şi deja au probleme cu aprovizionarea în staţiile de carburanţi, va plasa România cu cel mai ieftin preţ din Europa, vorbim de statele membre ale UE, puţin sub Bulgaria”, a spus Virgil Popescu.

www.lege5.roRapid actualizată, platforma Indaco Lege5 este instrumentul ideal pentru urmărirea modificărilor legislative, consultarea doctrinei sau informații despre companii. 

 

LEAVE A REPLY

Adaugă comentariu!
Adaugă nume aici