22 August, 2019

Răspunsuri într-o ţară a întrebărilor: Ce aleg între PFA şi concediu de creştere copil?

Întrebare:„Bună ziua, sunt o tânără mămica, am un băiețel de 5 luni. Înainte de a-l avea mi-am înființat un PFA în urma căruia primesc anumite comisioane. Concediul de creștere a copilului îl primesc în urma locului de muncă, la o bancă. Din mai multe surse am înțeles că trebuie să aleg între concediul de creștere a copilului , indemnizația sau beneficiile PFA-ului. Dar sunt păreri și păreri și nimeni nu știe exact. Persoanele care primesc această indemnizație de creștere a copilului nu au dreptul să efectueze alte activități? PFA, SRL? Mă puteți sfătui, vă rog? Mulțumesc! (Naghi. R.)Răspuns:Potrivit prevederilor art. 7 alin.(1) din OUG 111/2010  persoanele care, în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a), obţin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3, înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, ...

continuare →

Persoane fizice autorizate: modificări privind activităţile economice ale PFA

Parlamentul a aprobat Legea nr. 40/2013, publicată în Monitorul oficial nr. 129 din 11 martie, prin care este aprobată Ordonanţa de urgenţă nr. 46/2011 dată pentru modificarea şi completarea art. 17 din O.U.G. nr. 44/2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale.Amendamentele aduse la reglementarea de bază prin ordonanţa de urgenţă – aprobată acum prin lege – se referă la dreptul unei persoane fizice autorizate de a-şi desfăşura activitatea individual şi independent, ca PFA, sau poate angaja, în calitate de angajator, terţe persoane cu contract individual de muncă, încheiat în condiţiile legii.Cu toate acestea, o persoană poate cumula calitatea de persoană fizică autorizată cu cea de salariat al unei terţe persoane care funcţionează atât în acelaşi domeniu, cât şi într-un alt domeniu de activitate economică decât cel pentru care PFA este autorizată.Aceeaşi ordonanţă de urgenţă nr. 46/2011 a mai adăugat şi dispoziţia potrivit ...

continuare →

PFA pot lucra cu angajaţi

Această libertate a fost acordată prin modificările aduse, recent, la ordonanţa de urgenţă nr. 44/2008, cu modificările ulterioare, privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale. Modificarea la care ne referim a fost introdusă prin ordonanţa de urgenţă nr. 46/2011, publicată în M.Of.nr. 350 din 19 mai a.c., ca o măsură de eliminare a dificultăţilor întâmpinate de persoanele fizice autorizate titulari ai contractelor de finanţare din fonduri europene nerambursabile, care potrivit reglementărilor în vigoare nu pot face angajări de personal. Potrivit actului normativ, persoana fizică autorizată îşi poate desfăşura activitatea poate angaja, în calitate de angajator, terţe persoane cu contract individual de muncă, încheiat în condiţiile legii.  Pe de altă parte, PFA nu va fi considerată un angajat al unor terţe persoane cu care colaborează potrivit art. 16, chiar dacă colaborarea este exclusivă. * Reamintim, ordonanţa de urgenţă nr. 44/2008, cu modificările ulterioare, reglementează ...

continuare →