19 Septembrie, 2017

Răspunsuri într-o ţară a întrebărilor: Ce aleg între PFA şi concediu de creştere copil?

Întrebare:„Bună ziua, sunt o tânără mămica, am un băiețel de 5 luni. Înainte de a-l avea mi-am înființat un PFA în urma căruia primesc anumite comisioane. Concediul de creștere a copilului îl primesc în urma locului de muncă, la o bancă. Din mai multe surse am înțeles că trebuie să aleg între concediul de creștere a copilului , indemnizația sau beneficiile PFA-ului. Dar sunt păreri și păreri și nimeni nu știe exact. Persoanele care primesc această indemnizație de creștere a copilului nu au dreptul să efectueze alte activități? PFA, SRL? Mă puteți sfătui, vă rog? Mulțumesc! (Naghi. R.)Răspuns:Potrivit prevederilor art. 7 alin.(1) din OUG 111/2010  persoanele care, în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a), obţin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3, înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, ...

continuare →