Pierderile tehnologice bunurile sunt considerate bunuri constatate lipsă din gestiune?

În accepţiunea art. 128 alin. (4) lit. d) din Codul fiscal, bunurile constatate lipsă din gestiune sunt asimilate livrărilor de bunuri efectuate cu plată cu excepţia: - bunurilor distruse ca urmare a unor calamităţi naturale sau a unor cauze de forţă majoră, precum şi bunurile pierdute ori furate, dovedite legal, astfel cum sunt prevăzute prin norme; - bunurilor de natura stocurilor degradate calitativ, care nu mai pot fi valorificate, precum şi activele corporale fixe casate, în condiţiile stabilite prin norme; - perisabilităţilor, în limitele prevăzute prin lege; (temei legal: art. 128 alin. 4 lit. d) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare). Aşadar, pierderile tehnologice stabilite potrivit legii sau, după caz, stabilite de persoana impozabilă în norma proprie de consum nu intră sub incidenţa prevederilor art. 128 alin. (4) lit. d) din Codul fiscal, adică: bunurile distruse ca urmare a unor calamităţi naturale sau a unor cauze de ...

continuare →