15 Septembrie, 2019

Noutăţi privind impozitarea activităţii de expertiză contabilă şi tehnică, judiciară şi extrajudiciară

Întrebare: Bună ziua. Se aplică CAS şi CASS pentru venituri încasate din activitatea de expertiză contabilă şi tehnică, judiciară şi extrajudiciară? Aştept răspunsul dvs. Mulţumesc tare mult! (Ionela T., Rădăuţi) Răspuns: Stimată Doamnă, * Pentru veniturile din activitatea de expertiză contabilă şi tehnică, judiciară şi extrajudiciară, plătitorii persoane juridice sau alte entităţi care au obligaţia de a conduce evidenţă contabilă au obligaţia de a calcula, de a reţine şi de a vira impozit prin reţinere la sursă, reprezentând plăţi anticipate. (art. 52 alin (1) lit. c) din Codul fiscal). * Persoanele fizice care realizează venituri din activităţi de expertiză contabilă şi tehnică, judiciară şi extrajudiciară, au dreptul să opteze pentru impunerea venitului brut cu cota de 16%, impozitul fiind final, potrivit art. 52^1 din Codul fiscal. (punctul 66^1 din normele metodologice de aplicare a art. 52 alin (1) lit. c) din Codul fiscal). Impozitul reţinut se virează la bugetul de ...

continuare →

Proiect de lege privind modificări în activitatea CECCAR

Ministerul Finanţelor Publice a făcut public, pe 1 iulie, proiectul de lege pentru modificarea şi completarea Ordonanţei Guvernului nr. 65/1994 privind organizarea activităţii de expertiză contabilă şi a contabililor autorizaţi, republicată. În expunerea de motive se arată că acest proiect de act normativ se înscrie în cadrul de revizuire permanentă a legislaţiei naţionale, în contextul procesului de reformă a sistemului contabil românesc şi pentru asigurarea conformităţii acestuia cu directivele europene. Ordonanţa Guvernului nr. 65/1994 privind organizarea activităţii de expertiză contabilă şi a contabililor autorizaţi a suferit ultima modificare în luna octombrie 2007. Având în vedere modificările aduse altor acte normative cu care această reglementare este în strânsă legătură, precum şi modificările propuse pentru alte acte normative (O.U.G. nr. 90/2008 privind auditul statutar, cu modificările şi completările ulterioare), MFP apreciază că se impune modificarea şi completarea unor prevederi ale O.G. nr. 65/1994 privind organizarea activităţii de expertiză contabilă şi a contabililor ...

continuare →