22 Septembrie, 2019

Deductibilitatea cheltuielilor cu chiria pentru un imobil deţinut de o persoană fizică nerezidentă

În cadrul webinarului „Modificări legislative în domeniul Codului Fiscal” în care s-a vorbit despre impozitul pe profit, utilizatorii au avut ocazia să pună întrebări lectorului. Webinarul „Modificări legislative în domeniul Codului Fiscal” – Despre impozitul pe profit a fost susţinut de Ioana Roxana Ionescu, Expert, Direcţia Legislaţie Impozite Directe, Ministerul Finanţelor Publice. Iată o întrebare a unuia dintre utilizatorii noştri: O persoană fizică nerezidentă este administrator la o societate persoană juridică română. Pentru că locuieşte în România mai mult de 183 zile, a obţinut certificat de înregistrare. Cheltuielile cu chiria şi utilităţile pentru apartamentul închiriat sunt cheltuieli deductibile? (factura se emite pe numele societăţii). Răspunsul specialistului Conform prevederilor art. 7 alin. (1) pct. 23 din Codul fiscal, persoana fizică rezidentă – orice persoană fizică ce îndeplineşte cel puţin una dintre următoarele condiţii: a) are domiciliul în România; b) centrul intereselor vitale ale persoanei este amplasat în România; c) este prezentă ...

continuare →