La fel, şeful statului a menţionat că devine obligatoriu portul măștii atunci când ne găsim în spații interioare, la magazin sau în transportul public în comun. Este obligatorie păstrarea unei distanțe între persoane de 1,5 metri, adică distanța a două brațe.
Un alt anunţ important se referă la renunțarea la obligația de a sta acasă și la obligația unei declarații când ne deplasăm în interiorul localității. Însă, "când ieșim din localitate este nevoie de o declarație. Mai puțin în zonele metropolitane. Dacă mergeți de exemplu din București în provincie, aveți nevoie de o declarație scrisă", a mai menţionat Președintele Klaus Iohannis
https://www.facebook.com/guv.ro/videos/864211784058686/
Rapid actualizată, platforma legislativă Indaco Lege5 este instrumentul ideal pentru urmărirea modificărilor legislative, mai ales în contexul decretării stării de urgență pe teritoriul României