9 Decembrie, 2016

Vânzarea de active corporale fixe și calculul plafonului de scutire

Vânzarea unei clădiri vechi sau a unui teren neconstruibil se ia întotdeauna în calculul plafonului, având în vedere că se specifică: vânzarea de active fixe corporale, când acestea  sunt livrate de o persoană impozabilă, nu se ia in calculul plafonului? Este vorba cumva despre situația în care acestea pot fi înregistrate în categoria stocuri, dar pot fi și în categoria active fixe?

La art. 152 Cod fiscal – care tratează plafonul de scutire – se menționează că vânzarea de active corporale fixe nu intră în calculul plafonului. Definiția activelor corporale fixe se regăsește la articolul 125, Titlul VI Cod fiscal și practic este vorba de acelea care au fost utilizate de persoana respectivă în activitatea de producție, de servicii. Dacă este vorba de o persoană care desfășoară operațiuni imobiliare, sigur ca valoarea vânzărilor se ia în calculul cifrei de afaceri. Se iau în calculul cifrei de afaceri operațiunile imobiliare dacă ele nu sunt accesorii activității principale desfășurate de persoana impozabilă.

 

Despre autor  ⁄ Redacţia

Materialele semnate de redacţia LegeStart reprezintă un efort comun de vă oferi informaţii de interes general din multiple domenii, strânse de echipă sau prezentate de partenerii noştri.

Fara comentarii

Scrie un comentariu