8 Decembrie, 2016

Răspunsuri într-o ţară a întrebărilor: Ce aleg între PFA şi concediu de creştere copil?

„Bună ziua, sunt o tânără mămica, am un băiețel de 5 luni. Înainte de a-l avea mi-am înființat un PFA în urma căruia primesc anumite comisioane. Concediul de creștere a copilului îl primesc în urma locului de muncă, la o bancă. Din mai multe surse am înțeles că trebuie să aleg între concediul de creștere a copilului , indemnizația sau beneficiile PFA-ului. Dar sunt păreri și păreri și nimeni nu știe exact. Persoanele care primesc această indemnizație de creștere a copilului nu au dreptul să efectueze alte activități? PFA, SRL? Mă puteți sfătui, vă rog? Mulțumesc! (Naghi. R.)

Potrivit prevederilor art. 7 alin.(1) din OUG 111/2010  persoanele care, în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a), obţin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3, înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an, au dreptul la un stimulent de inserţie în cuantum lunar de 500 lei pentru perioada rămasă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani.

Pe perioadă celor 2 ani în care puteți beneficia de concediul de creștere a copilului realizați venituri supuse impozitului; nu puteți cumula decât stimulentul de inserție cu aceste venituri, nu și indemnizația.  (Denisa Pătraşcu, consilier juridic)

Ai o întrebare, o nelămurire sau crezi că poţi ajuta pe cineva cu experienţa ta? Te invităm pe Forumul Legestart.ro!

Despre autor  ⁄ Redacţia

Materialele semnate de redacţia LegeStart reprezintă un efort comun de vă oferi informaţii de interes general din multiple domenii, strânse de echipă sau prezentate de partenerii noştri.

Fara comentarii

Scrie un comentariu