2 Decembrie, 2016

Pensia de urmaş a soţului supravieţuitor – ce trebuie să ştim?

Deşi asigurările sociale de bătrâneţe publice sunt individuale, de ele pot beneficia soţul supravieţuitor şi copiii, în cazuri care ţin mai degrabă de asistenţa socială.

Astfel, potrivit Legii nr. 263/2010 privind sistemul public de pensii, soţul supravieţuitor are dreptul la pensie de urmaş pe tot timpul vieţii, la împlinirea vârstei standard de pensionare, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin 15 ani, precum şi a căsătoriei între 10-15 ani, caz în care cuantumul pensiei de urmaş cuvenit soţului supravieţuitor se diminuează cu 0,5% pentru fiecare lună, respectiv cu 6,0% pentru fiecare an de căsătorie în minus.

Are dreptul la pensie de urmaş şi soţul supravieţuitor, indiferent de vârstă, pe perioada în care este invalid de gradul I sau II, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin un an (art. 86 alin. 1 din Legea nr. 263/2010) şi indiferent de durata căsătoriei în situaţia în care decesul soţului susţinător s-a produs ca urmare a unui accident de muncă sau a unei boli profesionale şi dacă nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea este obligatorie ori dacă acestea sunt mai mici de 35% din câştigul salarial mediu brut (art. 86 alin. 2 din Legea nr. 263/2010). Încadrarea într-un grad de invaliditate a soţului supravieţuitor în vederea obţinerii pensiei de urmaş se poate face până la vârsta standard de pensionare de către medicul expert al asigurărilor sociale.

Soţul supravieţuitor care nu îndeplineşte condiţiile anterioare beneficiază de pensie de urmaş pe o perioadă de şase luni de la data decesului, dacă în această perioadă nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională pentru care asigurarea este obligatorie sau dacă acestea sunt mai mici de 35% din câştigul salarial mediu brut (art. 87 din Legea nr. 263/2010). De asemenea, are dreptul la pensie de urmaş soţul supravieţuitor care are în îngrijire, la data decesului susţinătorului, unul sau mai mulţi copii în vârstă de până la şapte ani, beneficiind de acest drept până la data împlinirii de către ultimul copil a vârstei de şapte ani, pentru perioadele în care nu realizează venituri lunare dintr-o activitate profesională sau dacă acestea sunt mai mici de 35% din câştigul salarial mediu brut (art. 88 din Legea nr. 263/2010).

Soţul supravieţuitor care are dreptul la o pensie proprie şi îndeplineşte condiţiile prevăzute de lege pentru obţinerea pensiei de urmaş pentru soţul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasă pensie, plata drepturilor pentru care a optat efectuându-se cu luna următoare solicitării lor (art. 92 din Legea nr. 263/2010).

Stabilirea pensiei de urmaş se realizează în funcţite de pensia pentru limită de vârstă aflată în plată sau la care ar fi avut dreptul, în condiţiile legii, susţinătorul decedat, respectiv pensia de invaliditate gradul I, în cazul în care decesul susţinătorului a survenit înaintea îndeplinirii condiţiilor pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă şi de numărul urmaşilor îndreptăţiţi, astfel:

a) 50% – pentru un singur urmaş;
b) 75% – pentru doi urmaşi;
c) 100% – pentru trei sau mai mulţi urmaşi din valoarea pensiei de limită de vârstă respective invaliditate gradul I (art. 89 din Legea nr. 263/2010). În cazul modificării numărului de urmaşi, pensia se recalculează în baza cererii acestora.

(P) Aveţi nevoie de acte normative actualizate la zi? Le puteţi cumpăra online (format PDF, MOBI) de pe
 Lege5.ro! Lege5 este un soft de documentare legislativă disponibil în variantele Online, Desktop şi Mobile.

comentarii

Despre autor  ⁄ Denisa Pătraşcu

Licenţiată a Facultăţii de Drept, Universitatea din Bucureşti (2001), doctor în drept – specialitatea dreptul muncii (2007), membră a Reţelei Juriştilor din Organizaţia Internaţională a Muncii – ONU (2003), membru asociat al CRIFST – Academia Română (2013), membru colaborator al CRIFST – Academia Română (2010-2013), consultant şi senior expert (proiecte fonduri structurale) în domeniul social şi mediator autorizat.

Comentarii

  • Răspunde
    florin
    iulie 3 2014

    buna ziua.Exista urmatoarea situatie:tatal meu a decedat acum 1 an si pensia lui o ia sora mea vitrega cu toate ca ea mai primea pensie si din partea mamei naturale, decedata.Acum incaseaza 2 pensii.Mama a renuntat de bunavoie la pensia tatalui meu pt. ca era mai mica decat a ei.Este legala situatia?Va multumesc.

  • Răspunde
    MARCELA
    iulie 3 2014

    Buna ziua,

    Am implinit varsta de 26 de ani pe data de 29 februarie anul acesta, timp in care am beneficiat de pensie de urmas, primind pensie inclusiv in luna martie.Ulterior am primit o decizie de restituire a banilor primiti in luna martie.Cum este considerata plata pensiei in aceasta situatie avand in vedere ca ziua de 29 februarie nu a fost anul acesta?
    Initial si Casa de Pensie au considerat ziua de 29 februarie facand parte din luna martie si au facut plata pensiei.
    Acum trebuie sa o restitui? cum este considerate ziua de 29 februarie? facand parte din lun afebruarie sau martie?
    Va rog, astept un raspuns urgent

  • Răspunde
    lucian56
    iulie 3 2014

    Cu toate ca legea 263/art.92 prevede ca urmasul are dreptul la pensie in luna urmatoare a celei in care a facut cererea, am cazul meu cand acest lucru nu se respecta. Mama mea a facut cerere pe data de 28.11.2013, a primit decizia in Decembrie 2013, au mai urmat proceduri de renuntare la vechea pensie si luare in evidenta cu noua pensie si a inceput sa primeasca incepind cu luna Februarie 2014. In linile Decembrie 2013 si Ianuarie 2014 a primit pensia ei de drept. Nu avea dreptul si la diferenta dintre pensii si pentru aceste doua luni?

  • Răspunde
    Constantin
    iulie 3 2014

    Consider ca ar trebui sa luam exemplu de la tari vest europene…care ofera jumatate din pensia celui decedat …sotului supravetuietor…in temeiul legilor care tin cont de anii de casatorie…Pentru ca pensiile in ROMANIA sunt foarte mici si pensionarii supravetuitori nu fac fata cu pensiile lor sau numai cu jumatate din cea a sotului decedat… Ar trebui o propunere in acest caz in parlament…

  • Răspunde
    bujor
    mai 2 2015

    Buna ziua
    Sunt nascuta in anul 1956 luna Decembrie ziua 18 .
    as vrea sa stiu cind ma pot pensiona la pensia de urmas
    intrucit sotu a decedat acum 10 ani . nu am nici un venit ..
    multumesc …

  • Răspunde
    .moni
    iunie 9 2015

    Tatal meu a murit acum doua luni,mama nu a lucrat niciodata si nu are varsta necesara pt pensionare.a primit pensia de urmas pe sase luni.Dar anca patru ani pana la limita de varsta din ce sa traiasca?ce fek de legi exista?

  • Răspunde
    adela
    iulie 28 2015

    Buna ziua.
    As vrea sa stiu daca sotia supravietuitoare, fara venituri si fara a fi implinit varsta de pensionare, are drept de pensie de urmas, daca sotul decedat , la 63 de ani, era pensionar de boala gradul 2.
    Multumesc frumos

  • Răspunde
    Gabriela-Carmen
    iulie 31 2015

    Bună ziua
    Cer ajutor pentru sora mea care nu are net. A rămas văduvă pe 28 iulie 2014, nu realizează niciun venit, are datorii către diferiți furnizori de servicii. Defunctul soț are șase frați care nu se arată interesați să o ajute să deschidă succesiunea și asta cu atât mai mult cu cât se află de 500 km de Constanța ( în județul Neamț). Oare nu există posibilitatea să se ia în calcul că deși nu mai are copil (fata ei a murit în 2009, studentă la Litere, București) a născut dar nimeni nu ia în calcul că este posibil să-i moară copilul și să fie declarată unic moștenitor? Nu cerem de pomană dar este greu și cu găsirea unui serviciu în situația în care este operată de menisc, de ulcer perforat, peritonită, iar acum urmează un tratament pentru depresie. Mulțumesc.

  • Răspunde
    Teodora Ana
    decembrie 30 2015

    As vrea sa ma lamuriti in urmatorul caz : am locuit impreuna cu barbatul meu timp de 18 ani neputandu-ne casatori din motive intemeiate . In urma decesului lui , pensia mea fiind mai mica decat a lui , pot opta pentru aceasta ?

  • Răspunde
    ianuarie 20 2016

    As vrea sa ma lamuresc ; tatal meu a murit in 2008 si mama nu a lucrat niciodata si m ai are 4 ani pana la 60 de ani.
    Nu poate SA BEEEFICIEZE DE PENSIE M AI repede de 60 de ani sa ia pensia de urmas a tatalui meu care era in pensie de batranete ? VA MULTUMESC._

  • Răspunde
    nicoleta
    februarie 6 2016

    buna ziua as dori sa stiu daca mama mea care are o pensie de 500 ron si indeplineste conditile ptr pensia de urmas poate opta ptr pensia tatalui meu decedat care avea o pensie de 1180 roni

  • Răspunde
    simona
    februarie 10 2016

    Pensia de urmas se indexeaza la fel ca orice alta pensie de stat?
    …sau, daca spre ex.s-a optat pt.50% din pensia sotului decedat, sa zicem 1.000lei, pensia de urmas ingheata la 1.000lei pe toata durata de viata a sotului supravietuitor?
    Multumesc

  • Răspunde
    Vioara
    aprilie 15 2016

    Buna ziua,

    Cer informatii pentru mama mea care locuieste in Bucuresti si este vaduva dupa decesul tatalui meu in 2010. Mama a fost casatorita legal cu tatal meu timp de 51 de ani si are o pensie de 900 de lei, iar tata a avut in 2010 pensia de 1100 de lei. Va intreb daca mama are dreptul la o parte din pensia tatalui decedat sau daca poate beneficia de un procentaj din pensia tatalui avind in vedere ca nu se descurca prea bine cu venitul dinsei fiind bolnava si cheltuie f. mult pe medicamente. Astept un raspuns de la dumneavoastra in numele mamei mele.

  • Răspunde
    Cochintu
    iunie 1 2016

    Buna ziua,
    Va rog din suflet sa ma ajutați și pe mine. Am 57 de ani, nu am niciun venit si sunt bolnava. Soțul a decedat acum 10 ani și era pensionar. Având 5 copii si 7 ani lucrați pot beneficia de pensie de urmaș si la ce vârstă?
    Multumesc,
    O zi buna

    • Răspunde
      iunie 17 2016

      la cionata la limita de virstae virsta pot trece la pensia de urmas,am57 ani,sunt pens

  • Răspunde
    Dumitra
    iunie 22 2016

    Buna ziua in cazul in care tatal bolnav de cancer pensionat pe caz de boala, a decedat de ce fel de pensie de urmas va beneficia sotia si copilul sau avand in vedere ca tatal decedat a beneficiat si de pensie de handicap cu insotitor.

  • Răspunde
    Camelia
    noiembrie 16 2016

    Buna ziua.Am si eu o intrebare.Sotul meu a decedat acum 2 ani.Era pensionar militar.Am beneficiat doar de 6 luni de pensie,neavand varsta de pensionare.Nu am nici un venit.Am 54 ani.Cand pot beneficia in continuare de pensia de urmas?Multumesc

  • Răspunde
    Corina
    noiembrie 22 2016

    Buna seara! Mama mea are 58 de ani, nu munceste si nici n-a muncit, a crescut 6 copii. Tata a decedat acum 5ani si avea pensie. Este vreo posibilitate pt mama sa ia pensie de urmas mai devreme de 60 de ani? Decand a murit tata, noi copii am intretinut-o cu toate ca avem si noi familiile noastre, dar acum are cateva probleme de sanatate si pt ca nu are asigurare nu prea poate sa mearga la spital. Cum am putea proceda?

Scrie un comentariu