9 Decembrie, 2016

Modificări privind TVA-ul aferent plăţilor din fonduri ISPA. Ce reţinem din OMFP nr. 1778/2013?

În Monitorul Oficial nr. 668/2013 a fost publicat Ordinul Ministerului Finanţelor Publice nr. 1778/2013 privind aprobarea Deciziei Comisiei Fiscale Centrale nr. 3/2013.

Prezentul act normativ se adresează celor care au în derulare proiecte finanţate de Uniunea Europeană prin mecanismul fondurilor ISPA, având ca obiect în principal reabilitarea şi construcţia infrastructurilor de apă potabilă şi canalizare.

În esentă, actualul act normativ suplimentează Decizia Comisiei Centrale Fiscale nr. 6/2011, conform căreia sumele achitate de Oficiul de plăţi şi contracte PHARE direct contractorilor nu sunt avansuri în înţelesul Codului fiscal şi nu sunt sume pentru care intervine exigibilitatea TVA (nu se colectează TVA).

Notă: această situaţie era oarecum cunoscută în practică, subvenţiile pentru investiţii în proiecte individualizate sunt fonduri de finanţare pentru care nu se colectează TVA.

Actuala decizie a Comisiei Centrale Fiscale extinde această prevedere la:

- plăţile realizate de către operatorii de apă canal către contractori, conform acordurilor de împrumut subsidiare, plăţi ce sunt efectuate în numele Oficiului de plăţi şi contracte PHARE;
- aceste plăţi nu sunt considerate avansuri şi, implicit, nu se colectează TVA pentru acestea.

dec3_1dec3_2Sursa foto: Lege5 Online

Notă: şi această situaţie era deja reglementată în legislaţie, cunoscută sub denumirea „plăţi în contul unui terţ”, reglementată de art. 137 alin. (3) lit. e) din Codul fiscal.

OMFP nr. 1778/2013 poate fi consultat integral în Lege5 Online. Atenţie: Actele normative sunt disponibile gratuit în forma publicată în Monitorul Oficial. Doar abonaţii Lege5 au acces la forma consolidată a acestora.

comentarii

Despre autor  ⁄ Adrian Benţa

Adrian Benta este membru al Camerei Consultanților Fiscali (2007), auditor financiar stagiar, membru CAFR (2010). Are o experienţă de peste 13 ani în conducerea contabilităţii şi fiscalitatea societăţii comerciale şi conduce un cabinet propriu de consultanţă fiscală. Contact: adrian@bentaconsult.ro.

Fara comentarii

Scrie un comentariu