8 Decembrie, 2016

Deductibilitatea provizioanelor tehnice în pensii private

Întrebare: Bună ziua. Valoarea provizioanelor tehnice constituite în sistemul de pensii private beneficiază de facilităţi fiscale? Mulţumesc!  (L. Ion, Bucureşti)

Răspuns:

Constituirea provizioanelor tehnice se realizează în baza art.138 din Legea nr. 411/2004 privind fondurile de pensii administrate privat, republicată, cu modificările şi completările ulterioare şi a dispoziţiilor Normei nr. 13/2012 privind calculul actuarial al provizionului tehnic pentru fondurile de pensii administrate privat, respectiv art.115 din Legea nr. 204/2006 privind pensiile facultative, cu modificările şi completările ulterioare şi a dispoziţiilor Normei nr. 10/2007 privind calculul actuarial al provizionului tehnic.

Tratamentul fiscal aplicat provizioanelor tehnice în sistemul pensiilor private este prevăzut la art. 22 alin. (1) lit. d) din Codul fiscal. Astfel, conform dispoziţiilor 22 alin. (1) lit. d) din Codul fiscal, sunt deductibile la calculul impozitului pe profit provizioanele specifice constituite de alte persoane juridice, potrivit legilor de organizare şi funcţionare.

Punctul 532 din Normele metodologice ale Codului fiscal, stipulează: “Pentru aplicarea prevederilor art. 22 alin. (1) lit. d) din Codul fiscal, persoanele juridice, administratori de fonduri de pensii facultative, respectiv administratori care furnizează pensii private, deduc la calculul profitului impozabil provizioanele tehnice constituite în baza dispoziţiilor Legii nr. 411/2004 privind fondurile de pensii administrate privat, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, respectiv în baza prevederilor Legii nr. 204/2006, cu modificările şi completările ulterioare.” Facem menţiunea că punctul 532 a fost introdus prin punctul 2. din Hotărâre nr. 1071/2012 începând cu 08.11.2012.

Despre autor  ⁄ Maria Bădoi

Maria Bădoi este expert contabil. Site: http://www.contabilii.ro Contact: contact@contabilii.ro

Fara comentarii

Scrie un comentariu