4 Decembrie, 2016

Angajatorii datorează contribuţii sociale obligatorii pentru activităţile zilierilor?

Actul normativ care reglementează exercitarea activităţilor cu caracter ocazional desfăşurate de zilieri este Legea nr. 52/2011 (lege specială în raport cu Codul fiscal).

Potrivit prevederilor articolului 8 al acestei legi, activitatea desfăşurată de zilieri nu le conferă acestora calitatea de asiguraţi în sistemul public de pensii, sistemul asigurărilor sociale pentru şomaj sau în sistemul de sănătate. De aceea, pentru veniturile realizate nu se datorează contribuţii sociale obligatorii nici de către zilieri şi nici de către angajatori.

8Sursa foto: Lege5 Online

Dispoziţiile speciale prevăzute în Legea nr. 52/2011 se aplică cu prioritate în raport cu dispoziţiile Codului fiscal.

Zilierii nu datorează contribuţii de asigurări sociale de sănătate pentru veniturile obţinute, dar vor plăti în cazul în care realizează alte venituri prevăzute la capitolele I-III de la Titlul IX2 din Codul fiscal, chiar şi atunci când nu realizează venituri şi sunt asiguraţi ca persoane fără venit, potrivit art. 259 alin. (9) din Legea nr.95/2006, coroborat cu art. 19632 din Codul fiscal.

Sursa: ANAF

Autor: George Niculescu

comentarii

Fara comentarii

Scrie un comentariu